01.02.2012.

Šta smo danas mi

Šta smo danas mi... Čovjek, hominem ,ljudsko biće,helem kako god. Kod nas je nekad bila vrlo popularna ona dosjetka „zovi me, i loncem, samo me nemoj njime po glavi.“Danas je obrnuto,izgleda možeš me udarati koliko hoćeš, ali me ne zovi svakako.A ono nijedno nije dobro,nikoga nije lijepo vrijeđati niti nazivati imenima koja određena osoba ne voli .Niti je lijepo čovjeka, ne daj Bože, udariti bilo čim. Nego da ne idemo daleko od današnje teme koja me muči već duže vrijeme, a mnoge ljude u ovoj državi, vjerovatno pogotovo u mom gradu Sarajevu .Naime, već duži vremenski period, tačnije od donošenja zakona o zaštiti životinja u ovom gradu vrve problemi u vezi sa tim.Ljudi se prepucavaju po portalima sa raznim komentarima. Neki su u redu, dok neki pretjeruju, odnosno većina.Pojedinci će reći ma treba sve poubijati, dok ovi drugi kažu ne dirajte cuke oni nisu krivi, neće vas ujesti ako ih ne dirate.Niti jedni niti drugi nisu u pravu.Moje mišljenje,a i imam pravo, reklo bi se .Bog je čovjeka postavio za „čuvara“na zemlji i odmah je njemu po logici dao u zadatak da se brine o svemu pa i o životinjama.Naravno ne sad da ih štiti bolje nego ljude.Eh, tu dolazi do problema.Godinama smo učili kako je pas čovjekov najbolji prijatelj.Ali nigdje niko nije pročitao,bar ja nisam, da je normalno da odbaciš prijateljstvo čovjeka zarad psa.A izgleda da nam se to nameće.Jer kako protumačiti odluku vlasti da se za zbrinjavanje pasa lutalica izdvaja 150-170 KM,a ljudi im rove kontejnere da bi preživjeli.I to ne neki tamo ljudi, starci,siromasi,beskućnici.Ima tu masa ljudi koji su davali svoj život za ovu državu.Čim je on uzeo pušku, htio-ne htio,on je položio svoj život, samo je Bog dao da preživi .E zamislite sad tog čovjeka koji je sve ostavio da bi funkcije ove zemlje ostale kakve takve.Kakve god su, naše su.On po zakonskim propisima nema prava ni koliko jedan pas, kako jadan da reaguje,a reagovaće, samo je pitanje vremena.Šta je njemu preostalo? Ništa, sve su mu uzeli, samo je ostao goli život .Mnogi se sjećaju postratne euforije:“Ma nema nikom ko nije bio ovdje u ratu da radi, dok boraca ima na birou“.“Ko je taj ko smije borca ostavit bez posla?“,“Ko to tamo smije da zaposli svog rođaka koji je bio u dijaspori za vrijeme rata?“.I to su pitanja koja su postavljali ratnici svih nacionalnosti. Zamislite.Pa koji od vas to danas spominju? A da ova država barem jedan dio Božijih propisa poštuje, onaj osnovni, što će reć jedan musliman ono barem farz,ma jok kakvi nije to to .Normalno da nije to to jer bi ti prijatelju letio k'o jedrilica kroz prozor zbog mešetarenja.Cuke bi sigurno zbrinuli jer bi ljudima koji hoće da se bave poljoprivredom trebale cuke i to bi imali zasigurno bolji tretman nego u ovim „centrima“. Ali mi ne bi bili mi kad ne bi zakomplikovali stvari. Što ići jednostavno kad može komlikovano?! Ljudska pohlepa nema granica, jer kad to uzme maha nije bitno je li pas ili čovjek, samo gazi.Eh, moralne osobine su nam trebale biti vrline, a ne mahane.Pa danas ćete čuti da je normalno da njih dvoje opće u tramvaju, a nije normalno da vidiš pokrivenu djevojku jer „pa nije u nas tako prije bilo“.Pa kako će biti, Bog ti pamet dao, kad si do vjere držala k'o Smajo do kolca?! I kad nemoral postane aršin, cuko ode u krevet,a komšinica u susjednom stanu preseli i dok se ne usmrdi niko i ne zna.Strašno! Dobro bi bilo kad bi se obrnulo malo pa da ono što je Božiji propis primijenimo i vjerujte biti će bolje i psima i nama, ali nadam se da nije dugo do toga, jer svi mi bi trebali činiti promjene na sebi prije nego ih budemo drugima preporučivali.I držati se propisa da bi drugi to barem vidjeli i osjetili.Tada nam neće biti problem cuko, a kamoli čovjek.Selam...

<< 02/2012 >>
01020304