24.04.2012.

Povjerenje...

Pročitah tekst i informaciju, u selu Šuljci, opština Foča sasut rafal u povratničku kuću. Stadoh sa čitanjem, razmislih, pa me nešto dirnu. Sjetih se kuće i jednog dijela sela koji su gorjeli 1993., pa me obuze nekakva ljutnja ,ma prije bi bilo srdžba, ne na napadače, njih ima i njih će biti dok god je naše ravnodušnosti, ne bih rekao (običnih ljudi) nego ovih „delegata“po raznim domovima, a javiće se oni za izbore. E, tu me nađe neka nesigurnost jer sve mi nekako miriše na pripremu za izbore. Sada je vrlo bitno, čak štaviše potrebno, ljude malo „nahraniti“ mržnjom, mada ona u krajnjem slučaju skoro nikad ne donese dobro.Pa se treba malo više pozabaviti pronalaskom počinilaca i njihovih nalogodavaca. Tada mi ne bi imali ovakvo stanje u društvu. Dakle, uzrok ovakvog stanja u našem društvu je veliko nepovjerenje među ljudima i današnje politike to obilno koriste. Nikom nije u interesu da ga popravi, jer ne bi više on imao šta raditi, njega bi „pomelo“ vrijeme.Našem društvu su potrebne ogromne reforme. Mislim na društvo u globalu, od istoka do zapada i od Arktika do Antartika, ali nas zanima naša zemlja, pa bi trebali „pomesti“ispred svojih vrata. Samo neće sigurno! Povjerenje počinje od pojedinca i širi se u zajednici onom brzinom koliko je spremna ta zajednica da ga prihvati.Da bi vam vaš brat ili komšija ukazao određenu vrstu povjerenja morate ga ljudski prihvatiti i uzvratiti barem na isti način. Ne morate više, mada je to preporučivo i poželjno. Svakoj osobi koja drži do određenih moralnih uzusa je sasvim normalno da svom bratu ili bliskom prijatelju ukazuje povjerenje koje ga može dovesti samo do jačanja prijateljskih ili rodbinskih veza. Danas smo svi mi svjedoci velikog broja „prijatelja“ na internet mrežama, u komšiluku, na poslu itd., ali gotovo svi su jedinstvenog stava da je ona izreka „ko ima prijatelja koliko prstiju na jednoj ruci je prebogat.“ potpuno tačna. U prilog ovoj tvrdnji ide i činjenica da se društvo raslojava na više slojeva. Imate ljude koji donekle redovno obilaze svoju rodbinu i prijatelje, koliko-toliko.Druga grupa su ljudi koji to rade s vremena na vrijeme i to uglavnom za određene praznike ili dženaze ili sahrane.Treća grupa su ljudi koji to rade po potrebi i onda ako mu je prijatelj ili rođak potreban „obiđe“ ga ,ako ne onda ga se i ne sjeti. Četvrta grupa su oni koji nigdje nikoga ne obilaze, jedino ako ga sretne u kafani ili na kakvom skupu ,e ti su dno.Ovih prvih je trenutno skoro pa nimalo i sve ih je manje, jer oni donekle dolaze u sukob sa sobom. Imaju osjećaj da nisu „shvaćeni“ , i oni odnosno opet, većina njih se zapita “pa dobro, što uvijek ja moram kod njega ili nje“?Tako da nekada ostanu i neshvaćeni . Iako ljudima vjera nalaže da se posjećuju jer nije nas Bog stvorio da se samo interesno povezujemo, nego čak više iz ljubavi, ali ko te pita za to danas. Ovih drugih je možda i najviše danas, jer je donekle postalo popularno da praktikujemo ove praznike provoditi „u krugu porodice i prijatelja“, pa malo i mi da se emancipujemo. Treći su pak oni kojih ima možda i više nego što bi trebalo, jer kakvo god društvo bilo, svih njih će biti samo u manjoj i višoj mjeri, što je ovih prvih i drugih više, ovih trećih i četvrtih je manje i obrnuto, tako da bi definicija ovih trećih bila licemjerstvo (nekima možda i pregruba riječ, ali mislim da nije), a četvrti su oni oholi kojima nije stalo niti do čijeg mišljenja; oni „sve“ znaju, njima niko nije potreban, ali kad dođe starost i nemoć. Većina njih čak digne ruku na sebe, svjesni da nemaju kome da se požale i ispričaju svoj teret. A svima nama kojima je vrlo bitno to kako mu je komšija? Je li zdrav? Je li mu brat u kakvom halu (problemu)? Trebao bi biti zadatak da i ove „treće“ i „četvrte“ podstičemo i obilazimo makar jednom na godinu. Tada bi se sigurno pojačalo povjerenje koje može biti uzrok koliko dobra (ako je veće povjerenje veći je i hajr), toliko i zla (što je povjerenje manje zlo i fitna ili smutnja su veće). Ne preostaje nam ništa drugo nego da se trudimo da budemo ono barem u prve dvije skupine. Pa bi se mogli nadati dobru nama i našoj porodici. Da vas sve Allah uputi na dobro i sačuva zla! AMIN!

<< 04/2012 >>
01020304050607