18.06.2012.

Tevba,pokajanje ,izvinjenje

Naši odnosi u ovim pomalo čudnim vremenima , ljude tjeraju da razmišljaju o stvarima koje su u biti njima po mnogo čemu nebitne. A one koje bi trebalo da im budu u centru pažnje često završe pod tepihom.  Pa je i ova tema sama po sebi danas vrlo malo cijenjena, gotovo da i ne postoji u  našim odnosima . Bilo da su ti odnosi u okviru porodice, bilo komšijski ili na poslu. Svejedno , vrlo rijetko danas čujete čovjeka da kaže: Izvini, ili halali. Ispade da nikad nikoga ne vrijeđamo, ne spominjemo u lošem kontekstu ,iako su nam dokazi poslabi.  Da nikome nikakvu štetu ne nanosimo makar i nesvjesno.   Malo mi se čini da smo samoljupci u duši pa onda ne vidimo daleko.  A trebalo bi da se zapitamo da li možda to izvini nekome dugujemo? Sigurno, ukoliko smo mi imalo realni. Današnje vrijeme nam donosi mnoge materijalne mogućnosti. Nekome vrlo lako dokučive a nekome nikako. Što bi naš narod kazao „nikako grah u kašiku“. A mi sami pokadkad ni svjesni situacije uvrijedimo one do sebe. Evo jedan primjer koji svi mi možda skoro svakodnevno doživimo . Koliko puta ljudi kad nešto  kupe, ono dođe komšija a vi pravo za ruku:“ dođi da ti pokažem“.Možda i nesvjesno a možda i zbog hvalisavosti.   Ni svjesni da možda tom našem komšiji nije nimalo stalo do toga, jer njega more veće brige. Kako kraj s krajem?  A i po Božijem a i ljudskom zakonu on ne bi smio biti gladan dok mi „frcamo“ hljeb u kontejner. Naravno ovdje vjerovatno većina ljudi nije svjesna svoje greške pa izvinjenja i ne bude . Zašto?  Jer sa komšijom i ne govorimo o tim stvarima , on jadan ne smije ni da nam kaže jer odmah mahala zna.  Ljudi u većini slučajeva vole da dijele savjete ,a na sebi vrlo malo  porade .  Da li vam se desilo da vam se neko  nekada izvinuo ono iskreno , e pa taj osjećaj dok čovjek govori  „izvini ja pogriješio pa halali“.  Budite iskreni pa recite da vam je ne znam kakvu štetu nanio vi promjenite svoj odnos pa makar malo?  Svako ljudsko biće je sklono zlu .  Ono nekada  bude sa namjerom , ali u većini slučajeva ono je nenamjerno. Pa kad se dosjetiš da si pretjerao u nečemu , ono ti  potegni  tevbu neće ti otpasti od jezika.  Jest  da je vrlo često to teško ali u suštini šta nas to sprečava da je izgovorimo? Ponos ,taj ljudski minus koji je rijetko kad kod ljudi plus, sem u slučaju kad nam neko udari na čast . Vidimo da se danas ljudi slomiše oko formiranja nekih vlada , pa onaj na jednoj a ovaj na drugoj strani brane „svoje“ k'o najrođenije, a od njih nikakve koristi niti ovi niti oni.Na kraju dosta često ti odnosi se završe  na najgori mogući način tj. raskidom odnosa. A  da je na kraju te priče barem jedan od njih rekao:“ Halali ako te ja štogod uvrijedih“ sigurno do toga ne bi ni došlo.  Dosta često i svoje najmilije uvrijedimo, ali nikako da mu prvi halalimo. Rekli bi neki stari učeni ljudi  “ onaj koji prvi popusti  i traži tobu bolji je čo'ek“. Samo  što nam uvijek nešto govori: „Pa što bi ti njemu on je tebe više uvrijedio, ma pusti ti njega, ma kakav on“. Kada savladamo to „nešto“,  tada znajte da ste na dobrom putu.Još veću grižu savjesti osjećaju ljudi kad čuju da je preselila osoba kojoj su čak i imali nijeta da se izvinu .Tada bi oni dali mnoge ovozemaljske blagodati da mogu to učiniti ali kasno.  Da ne bi došli u takvu situaciju koristimo ove riječi češće. Vidjećete kada se naviknete postane lahko ,a mnoge stvari koje su nerješive sa nekom osobom postanu lahko rješive .  Da vam Allah podari moć tevbe i uputi vas na pravi put.   Amin.

<< 06/2012 >>