13.09.2012.

Dobročinstva

1. Tako mi vremena -2. čovjek, doista, gubi,3. samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje.(Kur'an 103 sura) Svaki vakat nosi sa sobom svoje slabosti  ali i vrline, na čovjeku je čega će se u tom vaktu prihvatiti. Jedni će reći kako se danas ljudi odmiču jedni od drugih, a sami ništa ne čine da se primaknu nekom. Neki će pak reći da se oni svakom primiču, ali niko njima mada oni možda dobro ne vide jer ne pitaju druge „za zdravlje“ što bi rekao naš narod, nego vode brigu samo o svojim potrebama. U svom tom lutanju ljudi ne obraćaju pažnju najčešće na najbitnije stvari u životu. Jer su „pretrpani“ raznim „poslovima“ ,to su obično neke prazne priče i naglabanja daleko od koristi još dalje od dobra. Koliko puta vam se desilo da odete kod prijatelja  a u stvari niste pomenuli teme koje si ti mislio da ćeš spomenuti. Pa tako u nedogled .Ljudi su postali mobilni kao telefoni  a u biti to i jeste jedan ljudski život.  Ko onaj kredit na mobitelu samo što ovaj nemožeš dopuniti. Pa kad potrošiš kredit i ono ti ostane malo za koju poruku, i ukoliko se potrefi da pri ruci nemaš novca ti vrlo pažljivo biraš kome i šta poslati. E ljudski život  ti je kredit ali bez dopune, pa bujrum brate koga god hoćeš zovi ali do kada ne znaš sigurno. Da li ćeš ga potrošiti ganjajući gluposti ili na bitne životne stvari ti biraš, i nemoj nikad da kriviš druge za svoje propuste u životu .Jer  svaki čovjekov propust bi u biti  trebao biti jedna škola  koju će gledati da ne ponovi. Pa mi danas najmanje trošimo život na pomaganje drugima i kad pomažemo nekad pozadina je u najmanju ruku upitna kod ljudi ali nebi trebalo slušati te „pametnjakoviće“ jer u iskrenosti nema upita. Dobri ljudi kad tad isplivaju odnosno njihova dobra djela. Nekad se to desi za života nekad poslije smrti, ali nikad ne zakaže. Neki ljudi će reći da se nekom ne može pomoći ,ali onda mu nemoj ni odmagati. Nedavno sam prisustvovao jednoj dženazi  i u vozilu ispred sebe koje je dobro „izraubovano“ vidim  tri čovjeka, koji  „teže“ sa imetkom oko milion km a vozač je jedan siromah čija imovina ne prelazi „brat bratu „ pet hiljada zajedno sa vozilom. Eh sad ko je koga trebao voziti jer i ova trojica imaju vozilo ili čak dva? Očito je nafta „otišla“pa ovaj  ima a oni nemaju. E da je Bogdao tako ,nije nego kako kaže naš narod da je beg djelio ne bi bio beg.To je ono što apsolutno nije tačno jer kad  i  njima svima budu klanjali dženazu oni ništa od onog imetka neće ponijeti  a on je „ubro“ dobro djelo barem što ih je dovezao. Mnogi danas ze zaklinju u vjeru i vjerovanje čak i dosta čitaju znaju ali ne praktikuju. Praksa nula. A  u osnovi svakog vjerovanja judaizma, kršćanstva ili islama praksa je glavnina .Pa mnogi danas kažu „pa ni hodža to ne radi“ taman će hodža ponijeti  njihov teret „tamo“ jes! Boj se bolan za sebe i neka od tebe ima koristi onaj tvoj komšija bio on kršćanin ili ma ko drugi, jer sigurno će se dobro dobrim vratiti. Normalno je postalo da se stare osobe smjeste u starački dom ,i da ih djeca „ljubazno“ obilaze. Pa koga oni lažu ? Svoju djecu ne mogu jer će i oni sutra reći „i ja ću svog babu tamo jer je on govorio da je dedi tamo najlepše“.Džaba se ti upinješ nemaš argumenata jer si  dijete ubjedio da je za dedu tamo najbolje a i ti si posto dedo “dosada“ i star pa nemaš nikud .„Piši starački!“ Svi mi se dobro sjećamo priče o sinu koji nosi oca na jamu, ali nikako ne  pokušavamo da se natječemo kao djeca ko će mu ljepše prići, nego uvijek neka ga kod amidže ili tetke tamo mu je najbolje ,a dedu ko pita.  Ista stvar je sa komšijom . Kada ste neku nenu zijaretili(obišli) ali bez neke naše potrebe ono „nako“? Kad ste obišli bolesnog komšiju, prijatelja  kući  ili u bolnici? Kad ste pomogli komšiji  ili upitali( evo sad je školska godina krenula) je li kupio djeci knjige ,trebali pomoć? Da li ste sigurni da će vam komšija reći istinu jer selo će saznati e tu se vidite u ogledalu. Treba li selo znati da ste komšiji  pomogli da kupi knjige? Mnoga pitanja ćemo ostaviti bez odgovora .Sem jednog koje svi znamo samo je pitanje kad ? A tamo nas neće čekati lova koju smo ovamo ostavili nego dobro djelo. Nadam se da ćete se truditi da koje ponesete i da se i meni i vama dragi Bog smiluje. Amin.

<< 09/2012 >>
02030405060708